הדפסה

טיול סתיו בדגש בוטני לאזרביג'ן 3-12.9.2017

מדריכים : הבוטנאי ד"ר אורי פרגמן-ספיר ושמואל שמש – מדריך ותיק בקווקז   01/07/2017

אזרביג'אן נחשפה למטייל הישראלי רק לאחרונה. ישראלים מתקבלים בה בחמימות יתרה, מה שמשקף גם את היחסים האינטימיים בין שתי המדינות. משך הטיול 8 לילות ו-8 ימים. הטיסות ישירות וקצרות (2:45). מכיוון שתכננו להיות בשבת בבאקו הטיול מתאים גם לשומרי שבת.

נמריא ביום א' 3.9 בערב המאוחר וננחת בחזרה ביום ג' 12.9 לפנה"צ. במקומות מסויימים נשתמש ברכבי 4X4. בכל הלילות, פרט לאחד, נלון בבתי מלון ממש מעולים ברמת 5 ו-4 כוכבים. לילה אחד יהיה בכפר בגסטהאוס, הטוב שבו.

את הטיול יובילו הבוטנאי הראשי של הגן הבוטני ד"ר אוֹרי פרגמן ספיר וחבר הנהלת הגן המדריך שמואל שמש, מומחה לקווקז. כן יהיה עמנו מדריך מקומי דובר אנגלית.

בטיול נטעם מהטבע, התרבות וההיסטוריה של מדינה מרתקת זו. נטייל בערים ובכפרים, בהרים ובערבות ביערות צפופים וביערות פתוחים, בנחלים ובקניונים. בעונה זו נפגוש את עצי הפרי בטבע ובחקלאות ונטעם מפירותיהם. נחפש פרחי סתיו ונהנה גם מסוף הפריחה האלפינית.


המחיר: 1970$* למשתתף. הפחתה או תוספת של 15$ לכל משתתף יותר או פחות, בהתאם.  תוספת ליחיד בחדר 220$. מינימום משתתפים 14

* כירטוס לא קבוצתי בעת כתיבת הצעת הטיול עולה כ-415$ אך מחיר זה גם עולה עם זמן...
   אם תהיה הרשמה מהירה ונעבור את מינימום הנרשמים ליציאה נוכל לבדוק כירטוס מהיר שיוזיל המחיר בהתאם.

פרטים והרשמה: בגן הבוטני אצל אורי fragman@botanic.co.il 052-4472401 אם לא משיגים את אורי ניתן ליצור קשר גם עם שמואל urofra@bezeqint.net  02-5638540 , 054-8070362.

חשוב להרשם בדחיפות אם ברצוננו לנסות להוזיל את כרטיסי הטיסה.


אזרביג'אן היא המזרחית משלושת המדינות הטרנסקווקזיות שהיו בעבר רפובליקות סוביטיות כחלק מברה"מ. שתי המדינות הנוספות הן גאורגיה וארמניה ושתיהן גובלות עמה במערבה. אזרביג'אן היא גדולה מהשתיים האחרות ביחד (הן בשטח והן באוכלוסיה). היא גם העשירה יותר בשל מרבצי נפט וגז עצומים ונגישים ביותר. בירתה באקו היא העיר הגדולה בקווקז ומהגדולות בברה"מ לשעבר. זו עיר מודרנית יפיפיה עם עיר עתיקה בליבה שמוקפת חומה. העיר יושבת לחופו של הים הכספי הענק שהוא בעצם היימה הגדולה בעולם. מליחות מימיו של הים הכספי כשליש מהים התיכון בזכות נהרות שופעים הזורמים פנימה ובמיוחד גדול נהרות אירופה - הוולגה. באקו, כמו העיירה שאמאחי, העיר גנג'ה וישובים אחרים, יושבות על ציר עתיק וחשוב של דרך המשי. לאורך צפונה של המדינה משתרעים הרי הקווקז הגבוה המזרחי ובמערבה שרשרת הרי הקווקז הקטן.
נתמקד בטיולנו בשני אזורים של הקווקז הגבוה הגובל ברפוליקה הרוסית דגסטן. האיזור האחד מצפון לבאקו מסביב לעיר גוּבָּה שלמרגלות הקווקז הגבוה וצמודה לה עד היום שכונה/עיירה יהודית די גדולה ומעניינת. חבלי קווקז גבוה מרשימים משתרעים מסביב (אפוּרג'ה על כפריה ועמקיה הציוריים, שאחדא אתר הסקי והמפלים וקניון חינאליק העוצמתי). האזור השני גם הוא קווקז גבוה במיטבו ויותר מערבי ובו יאילות (כפרי רועים גבוהים בקיץ), מפל חם, מפלים אחרים, כפר אמני נחושת, מסלולי הליכה נעימים ומרהיבים ועוד. האיזור השלישי הוא העיר באקו עצמה וסביבותיה (כמו שמורת הטבע גוֹבּוּסטאן ובה ציורי סלע עתיקים ואיזור וולקני של בוץ, חצי האי אַבּשֶרוֹֹן  שבים הכספי ובו שני אתרי אש תמיד בטבע ושמורה בוטנית. באחד מהאתרים שוחזר מקדש אש זורואסטרי מהתקופה הקדומה. בבאקו אף גן הבוטני יפה שנבקר בו.
מדובר בארץ קווקזית מרתקת שמוסלמיותה הכי חילונית שבנמצא ותושביה חמימים ומסבירי פנים.
ניתן להבין באמצעותה טפח מהשסעים ההיסטוריים המאפיינים את הקווקז שהינו חבל ארץ הררי עם עמקים פוריים שמשתרע בין הים השחור לים הכספי.

המחיר כולל:
- טיסות סדירות ת"א-באקו-ת"א;
- 8 לינות (ארבע של 5*, שלוש של 4* שלפחות שתיים מהן כמו 5*, לינה אחת גסטהאוז בכפר הטוב שבנמצא)
- חצי פנסיון למעט ערב אחד שיהיה חופשי (תבינו במקום למה);
- ארוחת ערב במקום מאד מיוחד בבאקו עם מופע פולקלור;
- אוטובוס צמוד;
- רכבי 4X4 בשטחים שנדרש;
- דמי כניסות;
- הדרכה צמודה כמתואר לעיל.

הרשמה: בגן הבוטני אצל אורי fragman@botanic.co.il 052-4472401 אם לא משיגים את אורי ניתן ליצור
קשר גם עם שמואל urofra@bezeqint.net    02-5638540  054-8070362 . יש לתת פרטי כרטיס אשראי :
מספר הכרטיס, ע"ש מי, תוקף, 3 ספרות מאחור ומספר ת.ז.  התשלום יתבצע בשלושה תשלומים החל מיולי בסך 500$
כ"א והיתרה תובא במזומן בדולרים לסוכן בבאקו. לא יהיו חיובים בכרטיס בטרם הודעה מוקדמת.

תנאי ביטול של שירותי הקרקע: מתחילת אוג' 75$, מ-14.8 150$, מ-27.8 300$, מ-30.8 500$, מ-2.9 800$

הערות:- חשוב להרשם בדחיפות אם ברצוננו לנסות להוזיל את כרטיסי הטיסה.
          - כשבועיים טרם היציאה, יועבר למשתתפים דף מפורט של מידע והמלצות וכן רשימת מלונות;           
          - ייתכנו שינויים בתכנית ובסדר בהתאם לנסיבות ולשיקולי המדריך;
          - נרשם חייב לעשות ביטוח נסיעות חו"ל. יש לברר בדיוק מה הוא כולל ואם הוא מספק. מומלץ להתבטח מיד לאחר ההרשמה, למקרה של כורח ביטול בלתי צפוי, לפי המכוסה בתנאי הפוליסה;   

 
תוכנית

יום 1 א' 3.9.17 - טיסת ערב מאוחרת לבאקו

יום 2 ב' 4.9 - הגעה בשחר המוקדם לבאקו. נסיעה בת כשעה וחצי לעיר שאמאחי ועליה לכרים אלפיניים בגובה 1800 מ' בואכה פּירגוּלוּ. המשך של עוד כשעה וחצי למלון בעיירת הסקי בקווקז הגבוה - גאבּאלה הטבולה בירק. לאחר מנוחה טובה בחדרים נעלה אחה"צ המאוחרים ברכבל הסקי לאיזור אלפיני נוסף שם נהנה ממופעי שלכת על המדרונות. לינה בגאבאלה.

יום 3 ג' 5.9 - נסיעה בת יותר משעה לשֶקי. נעבור לג'יפים מיוחדים ונטפס בשמורת מארחאל המיוערת לקו היער ואל מעבר ברום 2000 מ' למקום שהיווה משכן קיץ לרועים (יַאילָה). כאן נלמד להכיר את עצי היער ונחפש פירות בר. נהלך באיזור היפה ונגיע לתצפית ממעוף הציפור על העיר שקי שלמרגלות ההרים. נרד בחזרה וניסע לכפר העתיק קיש. נבקר בכנסיה אלבנית קווקזית עתיקה מאד והעתיקה ביותר בקווקז. הכנסיה בנויה על חורבות אתר פולחני קדום ולידה נראה את פסלו של החוקר והמסען הנורבגי תור היירדאל המפורסם במסע חוצה אוקיינוס בדברת הגומא קונטיקי. היירדאל חפר כאן ובמקומות אחרים באזרביג'ן. לטענתו מוצא הויקינגים הוא מאזרביג'ן... לינה במארחאל.

יום 4 ד' 6.9 - נבקר בעיר הפאסטורלית שקי. בארמון החאנים על מכמניו האמנותיים הנדירים, בקרוואן סאראי יפה, בסדנאות אמנים ועוד. ניסע לעיירה גאח שבסביבתה נבקר ברכבי 4X4 ובהליכות יפות בשלושה אתרי מפלים שונים ומיוחדים, אחד מהם, למשל, מפל חם ומרחצאות מינרלים.  לינה במארחאל.

יום 5 ה' 7.9 - ניסע לעיירה אוגוז ("עיר הוורדים") שעד נטישת הארמנים במלחמת נאגורנו קאראבך נקראה
(בארמנית) ורטטשן. העיר היא מרכז לייצור שטיחים ויש בה קהילה יהודית חשובה. נבקר בבית הכנסת.
נמשיך ונסטה מהדרך הראשית לנסיעה שבחלקה הררית לאורך קניון עד לכפר ההררי חאליץ'. הכפר על סמטאותיו המרוצפות הוא פנינה ציורית ובו סדנאות אמני הנחושת וחנויות דברי האמנות. נשוטט פה וניסע ללון בגסטהאוז מקומי הטוב ביותר.

יום 6 ו' 8.9 - על הבוקר נשים פעמנו לבאקו. בדרך נבקר במסגד יום שישי גדול וממרשים בשאמאחי
(היום שישי ונקווה שיאפשרו לנו להכנס). נבקר בסביבות באקו בשמורת גוֹבּוּסטאן (ציורי סלע עתיקים מרשימים ואתר הררי געש של בוץ), בחצי האי אבּשֶרוֹן שבים הכספי (במקדש אש זורואסטרי עתיק שבו בוערת אש תמיד הכל תוצאה של כמויות הגז הטבעי השופעות שקרובות לפני הקרקע). נמשיך עוד כ-30 ק"מ לקצה חצי האי שם משתרעת שמורה בוטנית של יער סובטרופי מגוון. לינה בבאקו.

יום 7 שבת 9.9 - השלמת ביקורים בבאקו. גבעת התצפית ואתר הזכרון, העיר העתיקה, מגדל העלמה, ארמון המבצר, קרוואן סאראי, מוזיאון השטיחים, הגן הבוטני ועוד לפי ההספק. לקראת סוף היום נסיעה לגוּבָּה. כניסה מאוחרת למלון.

יום 8 א' 10.9 - יום קווקז גבוה מזרחי. תחילה עליה להרים לשאחדא האיזור התחתון הסקי והמלונות. נתקרב ברגל לאחד המפלים. נתצפת על הסביבה המרהיבה וקניוניה. ניסע לעבר קניון מדהים בשם חינָליק ונבקר גם קצרות בכפר בעל אותו שם בקצהו. נשוב לגוּבָּה ונבקר בעיירה היהודית הצמודה קְרַסנָיָה סְבוֹבּוֹדה. לינה בגוּבָּה.

יום 9 ב' 11.9 - נסייר עם רכבי שטח פעם אחרונה בחבל הררי של תחילת הקווקז הגבוה. החבל נקרה אַפוּרְג'ה הוא מקסים ביופיו ומדובר בהרים מיוערים שביניהם עמקים פוריים משובצים למטה ובמדרונות, בכפרים ציוריים. נגיע, איך לא, לעוד מפל יפה וכמובן רגלית. בתום הסיור ניסע לבאקו. נשלים ביקורים במידת הצורך. לינה בבאקו.

יום 10 ג' 12.9 - טיסה ארצה 08:35. נחיתה בנתב"ג 11:00

ייתכנו שינויים בתכנית ובסדר בהתאם לנסיבות ולשיקולי המדריכים והכל לטובת הטיול

גינון חסכוני במים  

israelbiz- בניית אתרים